آموزش تبدیل آدرس سایت به https یا تغییر آدرس سایت از http به https

میزبانی وب

تبدیل http به https
4

می

در این آموزش از میهن میزبان قصد داریم نحوه تبدیل آدرس سایت به https یا تغییر آدرس سایت از http به https را توضیح دهیم.

 

 

تبدیل http به https

 

ابتدا بهتر است بدانیم پروتکل Https چیست و چرا استفاده از آن امروزه بسیار حاثز اهمیت است و موتور های جستجو مانند گوگل در نتایج خود بیشتر تمایل به نمایش وب سایت هایی دارند که از https استفاده میکنند؟ پروتکل Https و یا Hypertext Transfer Protocol Secure با رمزنگاری اطلاعات بین کاربر و وب سایت باعث افزایش امنیت کاربر شده و از سرقت اطلاعات او جلوگیری می کند. به عنوان مثل در صورتی که کاربر پسورد یا مشخصات کارت بانکی خود را در بستر این پروتکل به سروری منتقل کند، پسورد و مشخصات کارت به صورت رمزنگاری شده منتقل می شود و برای افراد سوم شخص (ویروسی که سیستم کاربر را آلوده کرده است و یا سرویس دهنده اینترنت) دیگر قابل رویت نخواهد بود.

حال به سراغ موضوع اصلی آموزش یعنی تبدیل آدرس سایت به Https که در سه روش خلاصه شده است می رویم.

1 – فعال سازی SSL بر روی دامنه (صدور SSL): همانطور که ذکر شد Https با رمزنگاری اطلاعات باعث امن سازی ارتباط بین کاربر و وبسایت می شود، این رمزنگاری توسط تکنولوژی SSL مخفف Secure Sockets Layer انجام می شود. لذا جهت تبدیل آدرس سایت خود به Https در ابتدا باید برای دامنه سایت خود SSL تهیه نمایید. برای فعال سازی SSL میتوانید از سایت های فروش SSL این گواهینامه را خریداری کنید و یا از SSL رایگانی که میهن میزبان در اختیار هاست های خود قرار می دهد استفاده نمایید. (نام SSL رایگان Lets Encrypt است که تحت حمایت کمپانی های بزرگ مانند، موزیلا، گوگل، سیسکو و … می باشد).

2 – تغییر آدرس دامنه در سیستم وب سایت: پس از فعال سازی SSL باید در قسمت تنظیمات سیستم وب سایت خود (جوملا، وردپرس و …) نام دامنه را از http به https تغییر دهید به عنوان مثال در صورتی که نام دامنه شما http://mihanmizban.com می باشد آنرا به https://mihanmizban.com تغیر دهید.

3 – ریدایرکت آدرس دامنه از http به https: با ریدایرکت می توانید کاربران را مجبور کنید که آدرس سایت شمارا با https مشاهده کنند، (زمانی که کاربر آدرس وب سایت شمارا در مروگر وارد کند سایت به صورت خودکار به https منتقل می شود) بدین منظور وارد فایل منیجیر هاست خود شوید و کد زیر را داخل فایل .htaccess قرار دهید. (در صورتی که این فایل وجود نداشت آنرا بسازید)

 

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

منبع: میهن میزبان

دیدگاه ها
خرید هاست و سرور میزبانی وب از میهن میزبان