تفاوت ترافیک و پهنای باند در سرور چیست؟

مرکز آموزش

7

می

ویژگی ها و منابع سرور

سرور یک کامپیوتر میزبان محسوب می شود که خدماتی را به کامپیوترها و سرویس های کلاینت ارائه می کند. هنگام خرید سرور، کاربران با ویژگی ها و پلن های مختلفی مواجه می شوند که ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسند. از ترافیک و فضای ذخیره سازی گرفته تا پهنای باند و تعداد هسته های پردازنده. معمولا شرکت های ارائه دهنده در بسته های مختلف خود میزان ترافیک و دیگر ویژگی ها را برای کاربران مشخص می کنند.

چه قصد خرید سرور مجازی داشته باشید و چه سرور اختصاصی یا ابری، آشنایی با تفاوت ترافیک و پهنای باند می تواند به شما کمک کند. در ابتدا بهتر است هر کدام از این مشخصات را بیشتر معرفی کنیم.

 

ترافیک سرور

 

 

ترافیک سرور چیست؟

ترافیک سرور به حجم داده ای اشاره دارد که در یک بازه زمانی معین بین سرور شما و وب عمومی انتقال پیدا می کند. برای سهولت مقایسه، معمولا بازه زمانی به صورت ماهانه در نظر گرفته می شود. ترافیک بر اساس بایت و معمولا ترابایت یا TB اندازه گیری می شود. برای مثال، اگر یک سرور دارای ترافیک 40 ترابایت است، می تواند در طول مدت اعتبار، این حجم از داده را با برنامه ها و سرویس های کلاینت به اشتراک بگذارد.

ترافیک شامل حجم داده های ورودی و خروجی میان سرور و کلاینت می شود. برای مثال، اگر از سرور برای میزبانی وب سایت استفاده شود، ترافیک خروجی به حجم داده های قرار گرفته در صفحات وب اشاره دارد. ترافیک ورودی نیز داده هایی است که کاربران روی سرورهای شما آپلود می کنند. در مورد سرور مجازی و اختصاصی نیز هر چه مقدار ترافیک بیشتر باشد، قادر خواهید بود حجم بیشتری از داده را انتقال دهید.

 

ترافیک باند سرور

ترافیک سرور

 

پهنای باند چیست؟

پهنای باند سرور یکی از فاکتورهای مهمی است که هنگام خرید Server باید به آن توجه کنید. پهنای باند به مقدار داده ای اشاره دارد که در زمان مشخص از سرور به سمت کلاینت یا کامپیوتر کاربران منتقل می شود. معمولا پهنای باند با واحد bps یا بیت بر ثانیه اندازه گیری می شود. برای سهولت مقایسه، ارائه دهندگان از واحد Mbps یا مگابیت بر ثانیه برای بیان پهنای باند یا Bandwidth استفاده می کنند.

هر چه پهنای باند بیشتر باشد، سرعت انتقال داده سریعتر خواهد بود. پهنای باندِ بیشتر به معنای مدیریت ترافیک بیشتر نیز می باشد. بنابراین سرور می تواند داده ها را به سرعت برای حجم زیادی از کامپیوترهای کلاینت ارسال کند.

سرور در صورتی که پهنای باند اندکی داشته باشد، نمی تواند حجم ترافیک مورد انتظار را مدیریت کند. از طرفی، پهنای باند بیشتر از نیاز، ممکن است منجر به هدر دادن منابع شود. بنابراین توصیه می شود برای خرید Server نیازهای خود را در نظر بگیرید و به نوع داده هایی که ارسال یا دریافت می شود هم توجه داشته باشید. برای مثال، پخش ویدیو به پهنای باند بیشتری نسبت به ارسال ایمیل نیاز دارد.

یکی از عواملی که تاثیر زیادی بر پهنای باند دارد، تعداد کاربران متصل به سرور می باشد. هر چه تعداد کاربران بیشتر باشد، داده های بیشتری نیز باید انتقال پیدا کنند و این می تواند تاثیر مستقیمی روی کاهش پهنای باند داشته باشد. نوع سخت افزار مورد استفاده نیز روی Bandwidth تاثیرگذار است. یک سرور با پردازنده سریعتر قادر است داده های بیشتری را نسبت به سرورهای دارای پردازنده کندتر مدیریت کند.

 

پهنای باند سرور

پهنای باند سرور

 

بررسی تفاوت ترافیک و پهنای باند در سرور

حالا که با مفهوم ترافیک و پهنای باند بیشتر آشنا شدید، در ادامه به بررسی تفاوت های این دو می پردازیم. بزرگراهی را در نظر بگیرید که ماشین های زیادی در حال عبور از آن هستند. این بزرگراه دارای چندین لاین، برای مثال 4 لاین می باشد. در این مثال، تعداد لاین ها را می توان پهنای باند و تعداد ماشین های در حال عبور را می توان ترافیک در نظر گرفت.

اگر دو لاین دیگر به بزرگراه اضافه شود، خودروهای بیشتری را می توان از آن عبور داد. اگر از تعداد لاین ها کم شود، ترافیک بیشتر خواهد شد. برای اطمینان از رسیدن به موقع خودروها، باید پهنای باند مناسبی در نظر گرفته شود.

تفاوت ترافیک و پهنای باند در سرور این است که ترافیک به مقدار داده قابل انتقال اشاره دارد، در حالی که پهنای باند مشخص می کند چه میزان داده را می توان مدیریت کرد. شرکت های ارائه دهنده از مفهوم پهنای باند برای مشخص کردن محدودیت های ترافیکی یک بسته یا پلن استفاده می کنند.

حجم بالای ترافیک به معنای تعداد زیاد درخواست های همزمان از سوی کاربرانی است که انتظار پاسخگویی سریع را دارند. مقدار پهنای باند می تواند کیفیت این پاسخگویی را مشخص کند. راه های مختلفی برای بهینه سازی پهنای باند سرور وجود دارد. برای مثال می توان به خرید سرور با پردازنده سریع و مانیتورینگ پهنای باند برای شناسایی مناطقی که موجب تلف شدن آن می شوند اشاره کرد.

 

مقایسه انواع Traffic و Bandwidth

در صورتی که قصد خرید Server دارید، ممکن است با پلن های مختلفی از سوی شرکت های ارائه دهنده مواجه شوید. در مورد ترافیک بد نیست بدانید که در واقع چیزی به نام ترافیک نامحدود وجود ندارد. ترافیک سرور همیشه به وسیله دیگر عوامل مانند توان عملیاتی و زمان محدود می شود. توصیه می شود قبل از خرید، نیازهای خود را با مشخصات پلن مورد نظر مقایسه کنید تا مطمئن شوید سرور پاسخگوی مشتریان شما خواهد بود.

در مورد پهنای باند نیز معمولا دو نوع پهنای باند وجود دارد که عبارت هستند از پهنای باند اختصاصی و اشتراکی. پهنای باند اشتراکی دارای محدودیت هایی در سرعت دانلود و آپلود می باشد، اما گزینه مقرون به صرفه ای محسوب می شود و به بودجه کمتری نسبت به پهنای باند اختصاصی نیاز دارد. پهنای باند اختصاصی قابل اعتمادتر است و تضمین می کند که مشکلی از نظر مدیریت ترافیک و سرعت پاسخگویی نخواهید داشت.

جمع بندی

درک تفاوت ترافیک و پهنای باند در سرور به شما کمک می کند سرور مناسب را با توجه به بودجه و نیازهای خود انتخاب کنید. پهنای باند در هر دو جهت ورودی و خروجی مورد استفاده قرار می گیرد و نقش مهمی در انتقال روان ترافیک دارد.

 

منبع: میهن میزبان

دیدگاه ها
خرید هاست و سرور میزبانی وب از میهن میزبان